Gabriel Gatner, Adwokat Katowice | Sprawy karne, RODO, Odszkodowania
384
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-384,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive
Jakie mamy możliwości przed i po wyroku karnym?

Sprawy karne

Przed wyrokiem

Postępowania przed wydaniem wyroku jest podzielone na dwie fazy:

  1. postępowanie przygotowawcze oraz
  2. postępowanie sądowe.
  • Postępowanie przygotowawcze

Jesteś podejrzanym – przedstawiono Ci zarzuty. Bardzo często to jak podejrzany będzie się zachowywał w trakcie postępowania przygotowawczego będzie miało wpływ na wynik całego postępowania karnego.

Najważniejsza zasad to: Nigdy do niczego się nie przyznawaj.

W toku postępowania przygotowawczego bardzo ważna jest asysta adwokata podczas składania wyjaśnień podejrzanego czy zeznań świadków. To właśnie aktywny udział obrońcy na tym etapie postępowania może skutkować zwiększeniem szans podejrzanego na uniewinnienie w postępowaniu sądowym, a nawet umorzenie postępowania jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego.

  • Postępowanie sądowe

Jesteś oskarżonym – akt oskarżenia trafił do sądu. W trakcie postępowania sądowego, które dzieli się na postępowanie przed sądem I instancji oraz sądem II instancji, udział obrońcy jest kluczowy. Aktywność obrońcy w trakcie postępowania m.in w trakcie przesłuchiwania świadków, może mieć istotne znaczenia dla prawidłowego ustalenia stanu faktycznego przez sąd I instancji.

Po wyroku

Prawomocny wyrok orzekający karę bezwzględnego pozbawienia wolności, nie musi oznaczać, że od razu będziemy odbywać taką karę. Kodeks karny wykonawczy przewiduje instytucje, które umożliwiają uniknięcie odbycia kary pozbawienia wolności. W tym celu pomagam klientom w uzyskaniu:

  • Wstrzymania wykonania kary

Wstrzymanie wykonania kary to pierwsza czynność, którą należy zrobić przed staraniem się o odroczenie wykonania kary lub zgodę na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Decyzja sądu o wstrzymaniu wykonania kary w pierwszej kolejności opóźnia nakaz stawienia się w zakładzie karnym w celu odbycia kary, a także daje gwarancję spokojnego przygotowania się do postępowania o odroczenie lub SDE.

  • Odroczenia wykonania kary

Celem odroczenia wykonania kary jest jej zawieszenie. Tym samym ważne jest, aby kara orzeczona przez sąd nadawała się do zawieszenia. Wniosek o odroczenie musi zawierać argumentację z której będzie wynikać, że wykonanie kary dla skazanego lub jego rodziny pociągnie dla nie poważne skutki.

  • Zgody na odbycie kary w formie dozoru elektronicznego (SDE)

Kara do 1 roku bezwzględnego pozbawienia wolności może być wykonywana w systemie dozoru elektronicznego. W tym celu skazany musi złożyć wniosek oraz spełnić przesłanki wynikające z kodeksu karnego wykonawczego.

Specjalizacje

Sprawy karne
Odszkodowania
Windykacja masowa

Co mówią o mnie klienci?

Zadzwoń lub wyślij wiadomość

Kontakt

Adwokat Gabriel Gatner

 

ul. Młyńska 23

40-098 Katowice

 

Telefon
+48 608 495 350
32 724 18 28

 

Email
gabriel.gatner@kancelaria-gatner.pl