Postępowania przed wydaniem wyroku jest podzielone na dwie fazy:
Jesteś podejrzanym – przedstawiono Ci zarzuty. Bardzo często to jak podejrzany będzie się zachowywał w trakcie postępowania przygotowawczego będzie miało wpływ na wynik całego postępowania karnego.
Najważniejsza zasad to: Nigdy do niczego się nie przyznawaj.
W toku postępowania przygotowawczego bardzo ważna jest asysta adwokata podczas składania wyjaśnień podejrzanego czy zeznań świadków. To właśnie aktywny udział obrońcy na tym etapie postępowania może skutkować zwiększeniem szans podejrzanego na uniewinnienie w postępowaniu sądowym, a nawet umorzenie postępowania jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego.
Jesteś oskarżonym – akt oskarżenia trafił do sądu. W trakcie postępowania sądowego, które dzieli się na postępowanie przed sądem I instancji oraz sądem II instancji, udział obrońcy jest kluczowy. Aktywność obrońcy w trakcie postępowania m.in w trakcie przesłuchiwania świadków, może mieć istotne znaczenia dla prawidłowego ustalenia stanu faktycznego przez sąd I instancji.
Prawomocny wyrok orzekający karę bezwzględnego pozbawienia wolności, nie musi oznaczać, że od razu będziemy odbywać taką karę. Kodeks karny wykonawczy przewiduje instytucje, które umożliwiają uniknięcie odbycia kary pozbawienia wolności. W tym celu pomagam klientom w uzyskaniu:
Wstrzymanie wykonania kary to pierwsza czynność, którą należy zrobić przed staraniem się o odroczenie wykonania kary lub zgodę na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Decyzja sądu o wstrzymaniu wykonania kary w pierwszej kolejności opóźnia nakaz stawienia się w zakładzie karnym w celu odbycia kary, a także daje gwarancję spokojnego przygotowania się do postępowania o odroczenie lub SDE.
Celem odroczenia wykonania kary jest jej zawieszenie. Tym samym ważne jest, aby kara orzeczona przez sąd nadawała się do zawieszenia. Wniosek o odroczenie musi zawierać argumentację z której będzie wynikać, że wykonanie kary dla skazanego lub jego rodziny pociągnie dla nie poważne skutki.
Kara do 1 roku bezwzględnego pozbawienia wolności może być wykonywana w systemie dozoru elektronicznego. W tym celu skazany musi złożyć wniosek oraz spełnić przesłanki wynikające z kodeksu karnego wykonawczego.